Ο Νέιτ είναι δημοφιλής στην ενωμοτία του των προσκόπων… μέχρι που ο Άρθουρ -δηλαδή ο κύριος Τέλειος- γίνεται κι αυτός μέλος. Τώρα ο Νέιτ περνάει στην δεύτερη θέση. Και ο Άρθουρ παίρνει κεφάλι. Θα κερδίσει ο Νέιτ το μεγάλο βραβείο; Ή θα αφανιστεί, μεγάλες στιγμές;Ένα ακόμα βιβλίο με τις καθημερινές στιγμές του αγαπημένου ήρωα. Η σχολική ζωή, η φιλία, η οικογένεια και κάθε άλλη καθημερινή δραστηριότητα ενός αγοριού, και πάλι περιγράφεται με ασυγκράτητο χιούμορ και με μια ματιά που θα συναρπάσει ξανά τους νεαρούς αναγνώστες.
Το "Ο Μεγάλος Νέιτ τα δίνει όλα!" είναι το τέταρτο βιβλίο της σειράς "Ο Μεγάλος Νέιτ".Ε! Στάσου! Ν’ αγωνίζονται δεν ξέρουν µόνο οι αθλητές!Ξέρουν κι αυτοί που φτιάχνουν κόµικς – κι ανάµεσά τους πρώτος και καλύτερος ο Μεγάλος Νέιτ!Το ισχυρό δημοτικό του Τζέφερσον ΠΑΝΤΑ κερδίζει. Γι αυτό ο Νέιτ αποφασίζει πως έχει έρθει ο καιρός να γίνουν από μηδενικά ήρωες! Θα υποχωρήσει ο Νέιτ στην πίεση της ‘‘Τελευταίας Αναμέτρησης Χιονιού;’’ ή θα οδηγήσει το 38ο Δ.Σ. στην μεγαλύτερη νίκη του ως τώρα;
Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ
Ο Φίλιππος αγαπάει με πάθος το ποδόσφαιρο και την ομάδα του. Καιμε την Κατερίνα, την κρυφή του αγάπη, τα πράγματα εξελίσσονταιαρκετά καλά. Ενώ όλα θα μπορούσα να είναι τέλεια, τα πράγματαανατρέπονται. Μια Κυριακή δεν τα πηγαίνει καλά σε ένα αγώνα, μεαποτέλεσμα να τσακωθεί με τον προπονητή του, οι φίλοι του τονκοροϊδεύουν για την Κατερίνα και οι γονείς του, του απαγορεύουννα ξαναπαίξει ποδόσφαιρο. Ο Φίλιππος, όμως, πηγαίνει κρυφά στιςπροπονήσεις και στους αγώνες. Οι γονείς του, όμως, υποψιάζονταιότι ο γιος τους δεν τηρεί την απαγόρευσή τους...
Μέσα στο θαυμαστό κόσμο της παιδικής φαντασίας, ο συγγραφέας πλάθει ένα παραμύθι με ήρωες δυο παιδιά, έναν μικρό ξύλινο καρυοθραύστη και ένα ολόκληρο πλήθος στρατιωτάκια, κούκλες, ζώα. Πάνω απ' όλα ορθώνεται η σκοτεινή, δύσμορφη φιγούρα του νονού Ντρόσελμαγιερ, πνεύμα μαζί του Κακού και του Καλού.
H μεγάλη αγγλική λογοτεχνία έχει δώσει ένα ανεπανάληπτο αριστούργημα: τα δύο βιβλία της ζούγκλας του Kίπλινγκ. Δύο συλλογές με μικρά πεζογραφήματα από τον κόσμο των ζώων και τις σχέσεις τους με τον άνθρωπο. O Mόγλης ζει μαζί τους, ταυτίζεται με τη ζωή τους. Oι φίλοι του, κάθε είδους ζώο, τον αγαπούν, τον μεγαλώνουν, του μαθαίνουν τα μυστικά του κόσμου τους. Kαι όλα αυτά με περιγραφές της άγριας και τόσο φιλικής φύσης.O Mόγλης δίκαια έγινε ένας από τους πιο αγαπητούς ήρωες που ξεπήδησαν από τις σελίδες ενός βιβλίου. Oι περιπέτειές του διαβάζονται άπληστα από μικρούς και μεγάλους. O κινηματογράφος και η τηλεόραση τον έκαναν δικό τους. Oι δύο αυτοί τόμοι φέρνουν κοντά την ομορφιά της φυσικής ζωής, τα αγνά αισθήματα των ζώων που, όποιος το καταλάβει, θα θυμηθεί πως μοιάζουν πολύ με των ανθρώπων.
Ο Πινόκιο είναι ένας ξύλινος κούκλος που από τη στιγμή τηςγέννησής του φανερώνει την ξεχωριστή προσωπικότητα του. Γύρω τουένας κόσμος μεγάλων, ένας κόσμος άδικος, στον οποίο ο Πινόκιο θαζήσει τις δικές του συναρπαστικές εμπειρίες. Το αριστουργηματικόπαραμύθι του Κολόντι όχι μόνο αποδεικνύει την αντοχή του στοχρόνο, αλλά φαντάζει πιο μαγευτικό από ποτέ.
Το ζώδιό μου λέει ότι θα τα καταφέρω να κερδίσω τον πρίγκιπα τωνονείρων μου. Τον τυφλό πρίγκιπα ίσως, τον Γιόναταν, με τίποτα!Τι βάσανο κι αυτό να είσαι ερωτευμένη με το πιο ωραίο αγόρι τουσχολείου! Αχ, και να με ερωτευόταν ο Γιόναταν! Θα τους τάπωναόλους! Λέτε να γίνει κάποιο θαύμα στο πάρτι του σχολείου;
Όταν η τύχη είναι με το μέρος σου, έχεις τη μια επιτυχία μετάτην άλλη! Λες και δεν είχα αρκετά προβλήματα, τώρα έχω να σκάωκαι για το φίλο μου τον Μάρτιν και τις απιστίες του. Ένα αγόριβρέθηκε να κοιτάξει κι εμένα και έπρεπε να πέσει πάνω του αυτή ηψηλομύτα, η "δεσποινίς Τέλεια" και να μου τον αρπάξει; Και μημου πείτε ότι απλώς ζηλεύω! Έχω και αποδείξεις...
Ήταν μια φορά ένα αγόρι που το έλεγαν Μίλο και δεν ήξερε πώς να περάσει την ώρα του. Όταν, ξαφνικά, εμφανίζεται στο δωμάτιό του μια μυστηριώδης πύλη διοδίων, αποφασίζει να την περάσει μόνο και μόνο γιατί δεν έχει τίποτε καλύτερο να κάνει. Κι έτσι βρίσκεται να τρέχει σ' έναν άγνωστο δρόμο στην εξοχή, στη χώρα των Προσδοκιών, με κατεύθυνση τη Λεξικούπολη.
Μια μεγάλη έκπληξη περιμένει την Έλεν όταν κοιτάζει στον καθρέφτη του μπάνιου και βλέπει ένα μυστηριώδες κορίτσι. Αποκλείεται να είναι η αντανάκλασή της, γιατί οι αντανακλάσεις δεν απαντούν! Το κορίτσι λέει πως ονομάζεται Καθρεφτούλα και πως είναι πριγκίπισσα σ' ένα μαγικό, μακρινό παλάτι?
Το μυθιστόρημα-σταθμός στην παγκόσμια λογοτεχνία εξακολουθεί να παρασύρει τους αναγνώστες σε πλούσιες περιπέτειες και έντονες συγκινήσεις.
Ο νεαρός Τζον Γουάτσον έχει μόλις αρχίσει να τακτοποιείται στο καινούριο του σχολείο, την Ακαδημία της Οδού Μπέικερ, και έχει πιάσει φιλίες με τους συμμαθητές του, τον Σέρλοκ Χολμς και τη Μάρθα, όταν το πιο διάσημο διαμάντι του κόσμου εξαφανίζεται από το μουσείο όπου εκτίθεται...